Wednesday, July 18, 2018
  • Wednesday, July 18, 2018

Rizeli Şair Unesco Listesine Kabul Edildi

By on 29 Ekim 2016 0 105 Views

Rize’de hayatını şair olarak sürdüren 80 yaşındaki Osman Efendioğlu, UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazineleri listesine kabul edildi. Kültürel mirasların korunması ve aktarılması açısından birçok çalışmaya imza atan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, 2003 senesinden beri aktif olarak devam eden bu listeye Rizeli şairi de dahil ettiğini açıkladı.
İl Kültür ve Turizm Müdürü olarak görev sürdüren İsmail Hocaoğlu ile beraber Rize Valisi sayın Erdoğan Bektaş’ı ziyaret ederek çalışmalarını sunan Rizeli şair Efendioğlu, Rize ilinin yörelerinde meşhur olan atma türkülerin büyük bir çoğunluğunu ezbere bildiğini ve tüm bu yöresel türküleri de bir kitap içerisinde toplamak adına çalışmalarına devam ettiğini açıkladı. Gelecek nesillere gelenek ve göreneklerimizi aktarma konusunda bu tür çalışmalara çok önem verdiğini söyleyen Osman Efendioğlu, en büyük katkıyı Rize valisi ve ileri gelenlerinden gördüğünü de ifadelerinde belirtti.

osman-efendioglu

Özellikle UNESCO ile olan bağlantı konusunda valiliğin büyük katkıları olduğunu söyleyen Rizeli şair, eserlerinin korunması açısından alınan kararlar için de yeni çalışmalara imza atacak. Bu çalışma ile de aynı zamanda uluslararası bir platform içerisinde Rize ilinin ve ile ait geleneklerin tanıtılması ile ilgili bazı düzenlemelerin de oluşturulacağı açıklandı. Türkü gibi çok zor bir zanaat için koruma ve nesillere aktarma çalışmaları için UNESCO’dan tam desteğin geleceği de belirtildi.

Leave a comment