Rizeli Şair Unesco Listesine Kabul Edildi


Rize’de hayatını şair olarak sürdüren 80 yaşındaki Osman Efendioğlu, UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazineleri listesine kabul edildi. Kültürel mirasların korunması ve aktarılması açısından birçok çalışmaya imza atan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, 2003 senesinden beri aktif olarak devam eden bu listeye Rizeli şairi de dahil ettiğini açıkladı.
İl Kültür ve Turizm Müdürü olarak görev sürdüren İsmail Hocaoğlu ile beraber Rize Valisi sayın Erdoğan Bektaş’ı ziyaret ederek çalışmalarını sunan Rizeli şair Efendioğlu, Rize ilinin yörelerinde meşhur olan atma türkülerin büyük bir çoğunluğunu ezbere bildiğini ve tüm bu yöresel türküleri de bir kitap içerisinde toplamak adına çalışmalarına devam ettiğini açıkladı. Gelecek nesillere gelenek ve göreneklerimizi aktarma konusunda bu tür çalışmalara çok önem verdiğini söyleyen Osman Efendioğlu, en büyük katkıyı Rize valisi ve ileri gelenlerinden gördüğünü de ifadelerinde belirtti.

osman-efendioglu

Özellikle UNESCO ile olan bağlantı konusunda valiliğin büyük katkıları olduğunu söyleyen Rizeli şair, eserlerinin korunması açısından alınan kararlar için de yeni çalışmalara imza atacak. Bu çalışma ile de aynı zamanda uluslararası bir platform içerisinde Rize ilinin ve ile ait geleneklerin tanıtılması ile ilgili bazı düzenlemelerin de oluşturulacağı açıklandı. Türkü gibi çok zor bir zanaat için koruma ve nesillere aktarma çalışmaları için UNESCO’dan tam desteğin geleceği de belirtildi.

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rizeli Şair Unesco Listesine Kabul Edildi

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format