Wednesday, June 20, 2018
  • Wednesday, June 20, 2018
  • Home
  • Karga
  • Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması Başvuruları Başladı

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması Başvuruları Başladı

By Karga on 7 Haziran 2017
0 50 Views

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması Başvuruları Başladı

Sabancı Vakfı toplumsan sorunlara sanat ile dikkat çekmek için düzenlediği Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması bu yıl ikinci kez düzenlenecek.

15 Kasım’a kadar sürecek olan başvurular Kısa Film Uzun Etki etiketiyle düzenlenen yarışma bu yıl Çocuk İşçiler temasını yansıtacak.

Yarışmanın kanaat önderliği ünlü yönetmen Danis Tanovic üstlenecek. Ünlü yönetmen No Man’s Land filmi ile 2002 yılında En İyi Yabancı Film Oscarı almıştı.

Tanovic, çocuk işçiliğinin insanlığa ve geleceğe karşı işlenen bir suç olduğunu belirterek “lütfen bu mücadelede bize destek olun” diyerek sinemacıları festivale katılmaları için davet etti.

Ödüller Tatminkar

Çocuk işçiler sorununu en iyi şekilde sunan ve kriterle uyan, akılda kalıcı ve yaratıcı eserlerden birinci olan 15 bin, ikinci 10 bin, üçüncü ise 5 bin TL ödül kazanacak.

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ise bu yarışmanın amacının toplumsal farkındalık yaratmak olduğunu belirterek, 15-17 yaşındaki çocuk işçilerin sayısının oldukça fazla olduğunu ve ele alınması gerektiğini söyledi.

2 milyona yakın çocuk işçi olduğunu söyleyen Koyunsağan, çocukların okula gidip oyun oynamaları gereken zamanda fabrikalara gönderildiklerini, toplumun geniş kesimlerinin de bu durumu sinema yoluyla öğrenebileceğini söyledi.

Kısa filmlerin birçok yöntemden daha kalıcı olduğunu söyleyen Sabancı Vakfı Müdürü, dikkat çekici ve önemli bir sorun olan bu durumun 2017 teması olacağını söyledi.

  Karga
Leave a comment