Saygısız mükemmeller – İnanç ve saygı arkadaşlığı


İnançlarınıza saldırı olsaydı yine de  başka inançlara karşı saygı ile sadece kendi doğrularınızla yaşar mıydınız ? Yoksa sizde başkalarının doğrularına kendinizi haklı çıkarmak için saldır mıydınız ?

Bu sorulara çoğu insanın cevabı “hayır olacak”. “Ben kendi doğruları ile özgürce yaşayan ve insanlara karşı saygılı olan bir adamım olacak.” Yani çoğu insan yalan söyleyecek.

Her ne kadar kendi doğrularımıza bağlı değilmiş gibi yaşadığımızı göstersekte, inançlarımıza ve doğrularımıza olacak saldırı işin gerçeğini söyleyecektir.

İnsan olarak başka dinlere mensup, başka ırklara mensup, farklı diller konuşan fakat görünüş olarak bir farklılığı olamayan farklı canlılarız. Farklı doğruları karşılıklıklı tartışarak sorgulamak yerine başka insanların doğrularını yalanyarak kendi doğrularımızı üsttün çıkarmaya çalışan bir canlıyız. Bir türlü aramızdaki eşittiliği kabullenmeyip bir sınıf oluşturmaya çalışan aciz fakat mükemmel canlılarız.

Ancak aynı zamanda kendimizden başka her canlıya saygısızca saldırıran ve üstlük kurmaya çalışan saygısız mükemmelleriz.

İnanç ile saygı arasında bir köprü vardır. Bu köprü de özgürce yürüyebilirsiniz. Fakat bu köprü de siz başkalarının doğrularına ve ya inançlarına giderken doğrularınıza gelecek yalan rüzgarları sizleri sarsacaktır. Bu sarsıntılara rağmen saygınızı kaybetmezseniz siz bir MÜKEMMEL olacaksınız.

Onay Keleş

O da bir saygısız…

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saygısız mükemmeller – İnanç ve saygı arkadaşlığı

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format