Sinemanın İcadı


Sinema insanın hayatında yer edilmiş önemli bir sanattır. Bir zamanlar TV ile mücadele etse de zaman içerisindeki gelişimi sinemayı üst seviyelere çıkarmıştır. Günümüzde yerli-yabancı filmler olmak üzere günlük ona yakın film vizyona girer. Teknolojinin gelişmesi ile sinema büyük bir hızla büyümeye devam etmiştir.

Sessiz sinemalarda 16 resim hızla gösterilirken sesli sinemalarda 24 görüntü göz önünden geçer. Bunlar saniyede geçen sayılardır. O kadar hızlı geçer ki aradaki aralık fark edilemez. Seyirciler bunun farkına varmadan seyirlerini sürdürür.

Sinema ilk olarak deftere çizilen resimlerin hızlı hareketlerinden yola çıkarak tasarı aşamasına gelmiştir. Kâğıtlardaki bu işin ekrana geçmesi fikri cereyan etmişti.  Defter yapraklarının makineye bağlanıp ekrana yansıtılmasıyla ilk film çekiliş oldu. Ardından Lumiere kardeşler cihazı geliştirip günümüzdeki haline kavuşturmuşlardır. İlk sinema filmi, profesyonel anlamda 28 Aralık 1845’te Paris’te yayınlanmış oldu. İlk film bir salondan değil de kafede çekilmişti ve bu adımın ardından sinema sektörü büyük bir hızla büyümeye başladı. Günümüzdeki halini almasında Lumiere kardeşlerin etkisi büyük olmuştu.

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sinemanın İcadı

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format