15 Ekim 2018
  • 15 Ekim 2018

Sinemanın İcadı

Tarafından Karga Tarih 2 Ocak 2018
0 888 Views

Sinema insanın hayatında yer edilmiş önemli bir sanattır. Bir zamanlar TV ile mücadele etse de zaman içerisindeki gelişimi sinemayı üst seviyelere çıkarmıştır. Günümüzde yerli-yabancı filmler olmak üzere günlük ona yakın film vizyona girer. Teknolojinin gelişmesi ile sinema büyük bir hızla büyümeye devam etmiştir.

Sessiz sinemalarda 16 resim hızla gösterilirken sesli sinemalarda 24 görüntü göz önünden geçer. Bunlar saniyede geçen sayılardır. O kadar hızlı geçer ki aradaki aralık fark edilemez. Seyirciler bunun farkına varmadan seyirlerini sürdürür.

İlk Sinema Aslında Defter Sayfalarıydı.

Sinema ilk olarak deftere çizilen resimlerin hızlı hareketlerinden yola çıkarak tasarı aşamasına gelmiştir. Kağıtlarda ki bu işin ekrana geçmesi fikri cereyan etmişti.  Defter yapraklarının makineye bağlanıp ekrana yansıtılmasıyla ilk film çekiliş oldu.

İlk Sinema Filmi Yayınlanıyor.

Ardından Lumiere kardeşler cihazı geliştirip günümüzdeki haline kavuşturmuşlardır. İlk sinema filmi, profesyonel anlamda 28 Aralık 1845’te Paris’te yayınlanmış oldu.

İlk film bir salondan değil de kafede çekilmişti ve bu adımın ardından sinema sektörü büyük bir hızla büyümeye başladı. Günümüzdeki halini almasında Lumiere kardeşlerin etkisi büyük olmuştu.

Yorum bırak