Thursday, July 19, 2018
  • Thursday, July 19, 2018

Türkiye’nin en eski sinemaları ve ilk sineması

by by Ağu 27, 2017 0 In DiziSinemaTarih

Birçok kişinin en önemli kültür sanat faaliyetlerinden biri kuşkusuz sinemadır. Çok eski dönemlerden bu yana varlığını sürdüren sinemalar Türkiye’de de ilk zamanlarını İstanbul’da yaşamıştır denebilir. İstanbul’daki sinemaların en eskilerden olması da bunun bir göstergesidir.

Türkiye’nin En Eski Sinemaları

İstanbul dışındaki illerde yer alan eski sinema salonları şöyle sıralanabilir:

  • Ankara, Kızılay’da Büyük, Ulus, Kızılırmak sinemaları… Sıhhiye’de Ankara…

    Read More

Abdülhamid’in Yabancı Bankalarda Yüklü Parası Mı Var?

by by Tem 18, 2017 0

Abdülhamid’in Yabancı Bankalarda Yüklü Parası Mı Var?

Abdülhamid’in torunlarından olan Orhan Osmanoğlu, TTK eski başkanı Prof. Dr. Metin Hülagü’nün 2. Abdülhamid’in borsada kazandığı paralar hakkında yaptığı açıklamayı doğruladı.

Yabancı bankalarda yüklü miktarda parası bulunan Abdülhamid’in bu paraların ülkeye gelmesini çok istediklerini belirttiğini söyledi. Çok büyük servetler edindiği düşünülen Abdülhamid’in yurt içi ve yurt dışında 6 bin…

Read More

Artemis Tapınağı

by by Şub 27, 2017 0

Artemis Tapınağı

Dünyanın yedi Harikasından biri olan İzmir ‘deki Efes Artemis tapınağının yetkililerin ilgisizliği ile bataklığa dönmesi tepkilere yol açmıştı.  Bu haberler üzerine yetkililerin yaptığı açıklamalarla kültür ve turizm bakanlığının izniyle ilk etapta tapınağın çevre düzenlemesinin yapılarak bölgenin kurtarma çalışmasının planlandığı belirtildi.

UNESCO dünya kültür mirası listesinde bulunan…

Read More

Dünya’nın En Güzel Yer Altı Şehirleri

by by Ara 31, 2016 0 In ManşetTarih

Günümüzden binlerce yıl öncesine uzanan yaşamlar hakkında önemli izler taşıyan yer altı şehirleri günümüzde önemli bir turizm merkezleri olarak önem kazanıyor. Yapılan kazılarda keşfedilen ve her yıl milyonlarca turisti ağırlayan dünyaca ünlü yer altı şehirlerini sizler için derledik;

PETRA

Hor Dağı’nın derinliklerinde yer alan Petra Yer Altı Şehri, Ürdün’ün en ilgi çekici turizm merkezlerindendir. M.Ö 6….

Read More

Atlantik Köle Ticareti; Aziz Afrika

by by Ara 30, 2016 0 In ManşetTarih

Avrupalı köle tacirleri, 1500 ile 1900 yılları arasında sistematik ve yoğun bir şekilde Afrika kıtasından getirdikleri milyonlarca insanı, iş gücü ihtiyacını karşılaması için yeni sömürgeleri Amerika kıtasına taşımışlardır. Bu insanlar, deri renkleri yüzünden köle sahipleri tarafından hayvandan farksız aşağı-insan olarak görülüyordu. Ömürleri boyunca ağır işlerde çalıştırılıp kötü muameleler gördüler ve mal gibi alınıp satıldılar.

Tarihi…

Read More
  • 1
  • 2