Thursday, July 19, 2018
  • Thursday, July 19, 2018

Sözlü edebiyat ürünleri nelerdir ?

By on 8 Kasım 2015 0 638 Views

 

Akademik ve bilgi ağırlıklı bir açıklama yerine genel hatlarıyla hazırladığımız sözlü edebiyat ürünlerimizi hakkında bilgileri inceleyebilirsiniz.Yazıyı oldukça geç kullandığımız için Türkler arasında sözlü edebiyat çok önemli yer edindi.

Öyle yer edindi ki günümüzde bile binlerce yıllık sözlü edebiyat ürünlerinin örnekleri mevcut.İnanması güç ama binlerce yıldan beri devam ededen geleneklerimiz sizleri şaşırtacak.Türkler arasında sözlü edebiyattan önce sözlü iletişim oldukça gelişmiştir. Bunu birçok yerdegörmek mümkündür. Az kelime ile çok şey anlatmak oldukça yaygındır. Hatta şöyle bir örnekverilebilir, savaş meydanındaki o gürültülü ve bir o kadarda panik halde bulunulmasına rağmenkomutanın birkaç kelimelik sözü ile askerler neler yapacağını anlardı.

Sav, Sagu, Koşuk, Destan gibi sözlü ürünlerden bahsedelim ki akademik bilgilere de değinmiş olalım. Sav denilenler bugün bile kullandığımız atasözleri anlamına gelir. Türkler atalarının kültürüneo kadar bağlıdır ki binlerce yıl öncesinden itibaren atasözleri mevcuttur.Sagu denilen ürünler aslında ağıtlardır. Hayatını kaybeden kişiler ardından söylenen sözlerdir.Bu konuda dikkat çekici bir noktaya değinelim, ölenlerin ardından binlerce yıl öncesinden ağıtyakılırken, şimdi durum farklı mı? Hiç dikkatinizi çekti mi. Hala ağıt geleneği devam ediyor, hem deKoşuk ve Destan’dan bahsetmek gerekirse bunlardan destanlar daha ön plana çıkar.

Türklerin mücadelelerinin olağan üstü olarak anlatılmasıdır aslında. Bu konuda destanlar hala devam ediyor musizce? Buna önce akademik bilgi ile cevap verelim. Dünyanın en uzun destanı “Manas Destanı” dır ve

hala yazılmaya devam ediyordur. Binlerce kelimeden oluşmaktadır. Peki destan geleneğimiz halk arasında devam ediyor mu sizce? Siz düşünürken bizler cevaplandıralım, destanlar olağan üstü hikayeler olduğuna göre, bugün evlerimizde çocuklara anlattığımız masallar birer destan değil midir? Evet, destanlarda hala devam etmektedir. Binlerce yıldan beri gelen bu gelenek toplumumuz tarafından sürdürülmektedir.

Leave a comment