Sözlü edebiyat ürünleri nelerdir ?


 

Akademik ve bilgi ağırlıklı bir açıklama yerine genel hatlarıyla hazırladığımız sözlü edebiyat ürünlerimizi hakkında bilgileri inceleyebilirsiniz.Yazıyı oldukça geç kullandığımız için Türkler arasında sözlü edebiyat çok önemli yer edindi.

Öyle yer edindi ki günümüzde bile binlerce yıllık sözlü edebiyat ürünlerinin örnekleri mevcut.İnanması güç ama binlerce yıldan beri devam ededen geleneklerimiz sizleri şaşırtacak.Türkler arasında sözlü edebiyattan önce sözlü iletişim oldukça gelişmiştir. Bunu birçok yerdegörmek mümkündür. Az kelime ile çok şey anlatmak oldukça yaygındır. Hatta şöyle bir örnekverilebilir, savaş meydanındaki o gürültülü ve bir o kadarda panik halde bulunulmasına rağmenkomutanın birkaç kelimelik sözü ile askerler neler yapacağını anlardı.

Sav, Sagu, Koşuk, Destan gibi sözlü ürünlerden bahsedelim ki akademik bilgilere de değinmiş olalım. Sav denilenler bugün bile kullandığımız atasözleri anlamına gelir. Türkler atalarının kültürüneo kadar bağlıdır ki binlerce yıl öncesinden itibaren atasözleri mevcuttur.Sagu denilen ürünler aslında ağıtlardır. Hayatını kaybeden kişiler ardından söylenen sözlerdir.Bu konuda dikkat çekici bir noktaya değinelim, ölenlerin ardından binlerce yıl öncesinden ağıtyakılırken, şimdi durum farklı mı? Hiç dikkatinizi çekti mi. Hala ağıt geleneği devam ediyor, hem deKoşuk ve Destan’dan bahsetmek gerekirse bunlardan destanlar daha ön plana çıkar.

Türklerin mücadelelerinin olağan üstü olarak anlatılmasıdır aslında. Bu konuda destanlar hala devam ediyor musizce? Buna önce akademik bilgi ile cevap verelim. Dünyanın en uzun destanı “Manas Destanı” dır ve

hala yazılmaya devam ediyordur. Binlerce kelimeden oluşmaktadır. Peki destan geleneğimiz halk arasında devam ediyor mu sizce? Siz düşünürken bizler cevaplandıralım, destanlar olağan üstü hikayeler olduğuna göre, bugün evlerimizde çocuklara anlattığımız masallar birer destan değil midir? Evet, destanlarda hala devam etmektedir. Binlerce yıldan beri gelen bu gelenek toplumumuz tarafından sürdürülmektedir.

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sözlü edebiyat ürünleri nelerdir ?

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format