STEGANOGRAFİ NEDİR? STEGANOGRAFİK MESAJLAŞMA YÖNTEMİ


Gördüğümüz resimde, duyduğumuz şarkıda fark edemeyeceğimiz bilgilerin saklanabileceğini biliyor muydunuz? Bu veri gizleme biliminin adı Steganografi olarak bilinir. Peki, Steganografi nedir?

Gördüğümüz resimde, duyduğumuz şarkıda fark edemeyeceğimiz bilgilerin saklanabileceğini biliyor muydunuz? Bu veri gizleme biliminin adı Steganografi olarak bilinir. Peki, Steganografi nedir? Diye sorarsanız. Steganografi, iletilmek istenen bir gizli bilginin herhangi bir ortam vasıtasıyla şifreli bir şekilde karşı tarafa iletilmesine verilen isimdir.

Steganografi ile iletilmek istenen mesaj ya da bilgi gizli bir şekilde aktarmak mükündür. Steganografik mesajlaşma Yıllarca dünya savaşında ve tarihin her döneminde yaygın olarak kullanılmıştır. Öyle ki Nazi subayları sayfalarca istihbarat bilgilerini bir noktaya sıkıştırarak aktarılabilecek bir tekniği bile kullanmışlardır.
Amerika’ daki İkiz Kule saldırılarında yapılan haberleşmelerde JPEG formatındaki fotoğrafların içine Steganografi tekniği ile bilgiler saklanarak haberleşildiği daha yeni anlaşılmaktadır.

Steganografi ve Steganografik mesajlaşma günümüzde oldukça çeşitli boyutlar kazanmıştır. Bu mesajlaşmanın dijital ortamlar kullanılarak yapılması oldukça kolaydır. Bilgisayar korsanları öyle bir noktada kendilerini geliştirmiş durumdadırlar ki bir fotoğrafın içine virüs programı dahi saklayabilecek imkâna sahiptirler.
Bu teknik, ulusal devletlerin güvenliğine hizmet etmeyen ve yıkımsal ve terör faaliyetlerinde kullanılabilecek fark edilmesi imkânsız bir silahtır. Gözümüzüngörebileceği alfa ışımasının eşik değerinin altında ve üstünde görüntülerin bile manzara resimleri içine gizlenebileceğini daha yeni yeni öğreniyoruz. Ayrıca subliminal mesajlar yine aynı teknikle reklamlar ve TV programlarıyla verilebilmektedir. Steganografi yöntemi veri içerisine veri gömmek ile ya da demin bahsettiğimiz şekilde bilgisayar dosyalarına tutturulmuş olarak uygulanabilmektedir.

Akıl oyunları filminin karakteri Jhon Nash, filmde gazete küpürleri içindeki bu Steganografik mesajlaşma çözümü ile uğraşıyordu. Günümüzde birçok gizli haber alma örgütleri hala daha bu yöntemi kullanmaktadırlar. Elbette bizim gibi sıradan insanların bu bilgileri fark etmesi ve çözmesi neredeyse imkânsız gibi bir şeydir.

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

STEGANOGRAFİ NEDİR? STEGANOGRAFİK MESAJLAŞMA YÖNTEMİ

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format