Friday, July 20, 2018
  • Friday, July 20, 2018

STEGANOGRAFİ NEDİR? STEGANOGRAFİK MESAJLAŞMA YÖNTEMİ

By on 29 Aralık 2016 0 131 Views

Gördüğümüz resimde, duyduğumuz şarkıda fark edemeyeceğimiz bilgilerin saklanabileceğini biliyor muydunuz? Bu veri gizleme biliminin adı Steganografi olarak bilinir. Peki, Steganografi nedir?

Gördüğümüz resimde, duyduğumuz şarkıda fark edemeyeceğimiz bilgilerin saklanabileceğini biliyor muydunuz? Bu veri gizleme biliminin adı Steganografi olarak bilinir. Peki, Steganografi nedir? Diye sorarsanız. Steganografi, iletilmek istenen bir gizli bilginin herhangi bir ortam vasıtasıyla şifreli bir şekilde karşı tarafa iletilmesine verilen isimdir.

Steganografi ile iletilmek istenen mesaj ya da bilgi gizli bir şekilde aktarmak mükündür. Steganografik mesajlaşma Yıllarca dünya savaşında ve tarihin her döneminde yaygın olarak kullanılmıştır. Öyle ki Nazi subayları sayfalarca istihbarat bilgilerini bir noktaya sıkıştırarak aktarılabilecek bir tekniği bile kullanmışlardır.
Amerika’ daki İkiz Kule saldırılarında yapılan haberleşmelerde JPEG formatındaki fotoğrafların içine Steganografi tekniği ile bilgiler saklanarak haberleşildiği daha yeni anlaşılmaktadır.

Steganografi ve Steganografik mesajlaşma günümüzde oldukça çeşitli boyutlar kazanmıştır. Bu mesajlaşmanın dijital ortamlar kullanılarak yapılması oldukça kolaydır. Bilgisayar korsanları öyle bir noktada kendilerini geliştirmiş durumdadırlar ki bir fotoğrafın içine virüs programı dahi saklayabilecek imkâna sahiptirler.
Bu teknik, ulusal devletlerin güvenliğine hizmet etmeyen ve yıkımsal ve terör faaliyetlerinde kullanılabilecek fark edilmesi imkânsız bir silahtır. Gözümüzüngörebileceği alfa ışımasının eşik değerinin altında ve üstünde görüntülerin bile manzara resimleri içine gizlenebileceğini daha yeni yeni öğreniyoruz. Ayrıca subliminal mesajlar yine aynı teknikle reklamlar ve TV programlarıyla verilebilmektedir. Steganografi yöntemi veri içerisine veri gömmek ile ya da demin bahsettiğimiz şekilde bilgisayar dosyalarına tutturulmuş olarak uygulanabilmektedir.

Akıl oyunları filminin karakteri Jhon Nash, filmde gazete küpürleri içindeki bu Steganografik mesajlaşma çözümü ile uğraşıyordu. Günümüzde birçok gizli haber alma örgütleri hala daha bu yöntemi kullanmaktadırlar. Elbette bizim gibi sıradan insanların bu bilgileri fark etmesi ve çözmesi neredeyse imkânsız gibi bir şeydir.

  Nedir ?
Leave a comment