Tarihin karanlık sahnesinden bir bölüm; Frengi Deneyleri


 

Frengi bakterilerin vücuda girerek belli bir sürenin ardından organları tahrip edip, organ yetmezliği sonucu kişinin ölümüne sebep olacak olan hastalıktır. Frengi hastalığını taşıyan bakteriler vücuda girer girmez etki göstermezler. Yerleştiği vücuda uyum sağlamları ve aktif hale gelmesi için yeterli oradan gelişmeleri gerekir. Bu süreç içinde kişi bazı rahatsızlar duyabilir. Bu rahatsızlık için hastaneye gidince frengi olduğunu öğrenip, aşısı ile yok edilebilir bir hastalıktır.

Frengi 1932-1972 yılları arasında çokça deneye tabi tutulmuş bir hastalıktır. Penisilin ile frenginin çözüleceği ortaya çıkmasına rağmen frengi nasıl bir hastalıktır, izlediği yol nasıldır ve ne şekilde bulaşır gibi sorular doktorlar tarafından merak edilmiştir. Bu sebeple frengi olan insanları ücretsiz tedavi edeceğiz şeklinde kandırıp deneylerde kullanmışlardır. Özellikle ekonominin göçtüğü Büyük Buhran dönemi bu tip hastaları bulmak için elverişli bir zaman olmuştur. 1948 yıllarında 1300 Guetamalalı frengi hastası çözüm olmasına rağmen deney yapılacak kişi olmuşlardır. Testler uygulanmıştır. Hastalığın çözümü olmasına rağmen yapılan bu deneyler sonradan ortaya çıkan insanlık dramı olarak duyurulmuştur. 2010 yılında Barrack Obama Guatemala halkından, bu olaylar sebebi ile özür dilemiştir.

 

Not: Resmin alakasızlığı hastalığın rahatsız edişinden dir.

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarihin karanlık sahnesinden bir bölüm; Frengi Deneyleri

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format