15 Ekim 2018
  • 15 Ekim 2018
4 Ocak 2018

Tarihin karanlık sahnesi bir bölüm Frengi Deneyleri

Tarafından 0 418 Views

 

Frengi Nedir?

Frengi bakterilerin vücuda girerek belli bir sürenin ardından organları tahrip edip, organ yetmezliği sonucu kişinin ölümüne sebep olacak olan hastalıktır.

Frengi hastalığını taşıyan bakteriler vücuda girer girmez etki göstermezler. Yerleştiği vücuda uyum sağlamları ve aktif hale gelmesi için yeterli oradan gelişmeleri gerekir. Bu süreç içinde kişi bazı rahatsızlar duyabilir. Bu rahatsızlık için hastaneye gidince frengi olduğunu öğrenip, aşısı ile yok edilebilir bir hastalıktır.

Frengi 1932-1972 yılları arasında çokça deneye tabi tutulmuş bir hastalıktır. Penisilin ile frenginin çözüleceği ortaya çıkmasına rağmen frengi nasıl bir hastalıktır, izlediği yol nasıldır ve ne şekilde bulaşır gibi sorular doktorlar tarafından merak edilmiştir. Bu sebeple frengi olan insanları ücretsiz tedavi edeceğiz şeklinde kandırıp deneylerde kullanmışlardır. Özellikle ekonominin göçtüğü Büyük Buhran dönemi bu tip hastaları bulmak için elverişli bir zaman olmuştur.

Korkunç Deneyler

1948 yıllarında 1300 Guetamalalı frengi hastası çözüm olmasına rağmen deney yapılacak kişi olmuşlardır. Testler uygulanmıştır. Hastalığın çözümü olmasına rağmen yapılan bu deneyler sonradan ortaya çıkan insanlık dramı olarak duyurulmuştur. 2010 yılında Barrack Obama Guatemala halkından, bu olaylar sebebi ile özür dilemiştir.

 

Not: Resmin alakasızlığı hastalığın rahatsız edişindendir.

Yorum bırak