Wednesday, June 20, 2018
  • Wednesday, June 20, 2018

Toshiba İflas Yolunda

By Karga on 14 Haziran 2017
0 62 Views

Toshiba İflas Yolunda

Bir süredir bilgisayar üretimini durduran ve iflas ettiği söylentileri bulunan Toshiba, TV ve işlemci bölümlerini de satışa çıkardı.

Beyaz eşya bölümü Midea’yı satan Toshiba, satın aldığı nükleer şirketinden istediği karı elde edemeyince birim birim satışa çıkmıştı. Bu durum ekonomik olarak sarsılmasının başlangıcı olduğu için zarar etmeye başlamıştı.

Krizden sonra birimleri satan Toshiba, bir süre önce Arçelik ile ilgilendiğini söylemişti. Zorlu Holding ise, TV bölümü için taliplerden biri olduğunu açıklamış, Apple ve Amazon da bu konuda Foxconn ile anlaşarak, ilk adımları attı.

Laptop Üretimini Durdurmuştu

Toshiba, 2016 yılının son aylarında bilgisayar üretimini durdurmuştur ve Toshiba kullanıcılarını şaşırtmıştı.

Notebookların üretiminin durdurulmasının ardından, diğer birimlerin de satışına başlayan firma, yakında tamamen marka kimliğini ortadan kaldıracak bir iflasla karşı karşıya kalacak gibi görünüyor.

Zarar 3,4 Milyar Dolara Ulaştı

Parça parça satılan Japon devi, en son 90 milyon dolara Çinli bir şirkete beyaz eşya bölümünü sattı. Zorlu Holding ise TV birimi için teklif götürdüğünü söyleyerek, satışı kazanmaları halinde 7 milyonluk satış yapmalarının mümkün olabileceğini söyledi. 1,5 ay içinde kararın çıkacağı konuşuluyor.

Bir Dönem Liderdi

Notebook teknolojisinde lider olan Toshiba, en çok satan dizüstü bilgisayar modellerine sahipti. Geçtiğimiz yıl tamamen üretimini durduran Toshiba bilgisayar bölümünden sonra, beyaz eşya ve diğer iç birimlerin de satışa çıkarılmasıyla zararın karşılanması bekleniyor.

Leave a comment