Türkiye Dizi ve Sinemalarla Turist Çekiyor


Türkiye Dizi ve Sinemalarla Turist Çekiyor

 

Son 3 yılda popüler hale gelen tarihi diziler ve sinemalar genellikle turistlik ve tarihi bölgelerde çekilmektedir. Tarihi bölgelerde çekilen diziler ülke içinden ve dışından birçok kişinin dikkatini çekmektedir.

Dizi sektörü para kazandıran bir sektördür ve birçok kişiye hitap etmektedir. Dizi çekmek için bu tarz mekânların çekilmesin en büyük sebebi de budur. Tarihte Türkiye’nin çok önemli bir konuma sahiptir. Ve bu sebeple birçok ülke tarafından da merak edilen bir bölgedir. Tarihi bölgelerde çekilen dizilerin ekonomiye katkısı küçümsenmeyecek kadar çok fazladır.

Yerli Turistler Bile Bölgeleri Canlandırıyor

Son zamanlarda sıkça ekranlarda gördüğümüz yaz dizileri genellikle Türkiye’de adını bile bilmediğimiz, duymadığımız köylerde çekilmektedir. Dizideki oyuncuların fanları dizinin çekildiği bölgeyi ziyaret ettikleri için o bölgede ihtiyaçları karşılamak için küçük çapta tesisler kurulmaktadır. Bu da diziler ile ekonomi arasında sıkı bir bağ kurulmasını neden olmaktadır. Bu sayede dizide sadece oyuncular ve set çalışanları değil, bölge ve bölgedeki halkta kazanmaktadır.

Diziler İle Birlikte Gelen İşgücü İhtiyacı

Dizi çekilen bölgede genellikle o bölgenin önemli özelliklerinden bahsedilir. Bu da merak eden kişilerin gelip o bölge ziyaret etmesine neden olur.

Bu tarihi ve turistlik bölgenin kalkınmasını sağlar. Bütün diziyi göz önüne alırsak, senaryosu kadar görsellikte dizi için ön plandadır. Ülkemizde çok fazla gezilip görülecek yer bulunuyor. Bu bölgeler diziler ile birlikte iyi bir şekilde reklam edilirse ülke ekonomisine çok daha fazla katkı sağlayacaktır.

Bunlar ile birlikte işsizliğinde önü açılıp, yeni iş imkânları doğacaktır. Aynı zamanda tarihi diziler sayesinde toplum tarihe karşı biraz daha merak duyacaktır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Dizi ve Sinemalarla Turist Çekiyor

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format