15 Ekim 2018
  • 15 Ekim 2018
  • Ev
  • Karga
  • Türkiye Dizi ve Sinemalarla Turist Çekiyor

Türkiye Dizi ve Sinemalarla Turist Çekiyor

Tarafından Karga Tarih 27 Temmuz 2017
0 176 Views

Türkiye Dizi ve Sinemalarla Turist Çekiyor

 

Son 3 yılda popüler hale gelen tarihi diziler ve sinemalar genellikle turistlik ve tarihi bölgelerde çekilmektedir. Tarihi bölgelerde çekilen diziler ülke içinden ve dışından birçok kişinin dikkatini çekmektedir.

Dizi sektörü para kazandıran bir sektördür ve birçok kişiye hitap etmektedir. Dizi çekmek için bu tarz mekânların çekilmesin en büyük sebebi de budur. Tarihte Türkiye’nin çok önemli bir konuma sahiptir. Ve bu sebeple birçok ülke tarafından da merak edilen bir bölgedir. Tarihi bölgelerde çekilen dizilerin ekonomiye katkısı küçümsenmeyecek kadar çok fazladır.

Yerli Turistler Bile Bölgeleri Canlandırıyor

Son zamanlarda sıkça ekranlarda gördüğümüz yaz dizileri genellikle Türkiye’de adını bile bilmediğimiz, duymadığımız köylerde çekilmektedir. Dizideki oyuncuların fanları dizinin çekildiği bölgeyi ziyaret ettikleri için o bölgede ihtiyaçları karşılamak için küçük çapta tesisler kurulmaktadır. Bu da diziler ile ekonomi arasında sıkı bir bağ kurulmasını neden olmaktadır. Bu sayede dizide sadece oyuncular ve set çalışanları değil, bölge ve bölgedeki halkta kazanmaktadır.

Diziler İle Birlikte Gelen İşgücü İhtiyacı

Dizi çekilen bölgede genellikle o bölgenin önemli özelliklerinden bahsedilir. Bu da merak eden kişilerin gelip o bölge ziyaret etmesine neden olur.

Bu tarihi ve turistlik bölgenin kalkınmasını sağlar. Bütün diziyi göz önüne alırsak, senaryosu kadar görsellikte dizi için ön plandadır. Ülkemizde çok fazla gezilip görülecek yer bulunuyor. Bu bölgeler diziler ile birlikte iyi bir şekilde reklam edilirse ülke ekonomisine çok daha fazla katkı sağlayacaktır.

Bunlar ile birlikte işsizliğinde önü açılıp, yeni iş imkânları doğacaktır. Aynı zamanda tarihi diziler sayesinde toplum tarihe karşı biraz daha merak duyacaktır.

  Karga
Yorum bırak