15 Ekim 2018
  • 15 Ekim 2018

Ünlü kadın ressamımız; Hale Asaf kimdir ?

Tarafından Karga Tarih 26 Ocak 2018
0 1556 Views

Hale Asaf, kısacık hayatında bir yandan hastalıklarla uğraşmış, bir yandan ise resim tutkusu ile İstanbul ve Avrupa arasında gidip gelmiş kadın ressamımızdır. Aynı zamanda mihri müşvik’ in de ( ilk türk kadın ressam) yeğeniydi.

Hale ( Salih ) Asaf doğum: 1905 Kadıköy, İstanbul ölüm: 1938 paris montparnasse, cumhuriyet zamanında yaşamış ilk türk kadın ressamımız.

1905 yıllılarında İstanbul’da doğmuş. Babası tarafından, ( Sadrazam Halil Paşanın) Annesi tarafından, ( Çekez Mehmet Rasim Paşanın ) torunudur. Annesi Enise Hanım, babası ise Salih beydir.

Hale Asaf , ilk resmini yapmaya küçük yaşlarda evinde başlamıştır.  Hale Asaf, resim eğitimini Almanya da almış ve Namık İsmaillin orada olduğu yıllarda, Berlin akademisinde öğrenim görmüştür. Orada Almancayı öğrenmiş, yabancı dilleri çabuk öğrenebilen bir yapıya sahipmiş.  16 yaşında iken Berline gönderilmiş ve orada güzel sanatlar akademisine girmiş

İstanbul’a geldiği zaman, ressam Adil Bey’in müdürlüğünü yaptığı ( inas sanayi-i nefise mektebi alisinde ) feyhaman duran atölyesinde çalışmalarına devam etmiştir.

Resimlerinde, renklerin dengeli dağılımı, mekan olgusu, başarılı kompozisyonlara imza atmıştır. Hale Asaf’ın resimlerindeki en büyük özellik ise; resimlerdeki doğallık, kendiliğinden, lirik bir anlatımdır.

Hale Asaf yaşamındaki gerilimler nedeni ile bir hastalığa yakalanmış ve ameliyat geçirmek zorunda kalmıştır. Aradan yıllar geçtikten sonra, hastalığı tekrarlamış ve umutsuz bir hale gelmiştir. Bu nedenle ise Hale Asaf 1938 senesinde vefat eder.

Yorum bırak