Ünlü Sosyolog Zygmunt Bauman’ın Akışkan Modernite Adlı Eseri Yayınlandı


Akışkan Modernite yaygın olarak, postmodernite ve geç ya da yüksek modernite olarak şekillendirilen olguyu ele alıyor. Oldukça önemli olan bu eseri yazar ölümünden hemen önce tamamlamıştı ve ülkemizde de ilk basımıyla yer alacak.

Aydınlanma sonrası yükselen rasyonel, hedefleri belli olan katı modernitenin karşısındaki belirsiz ve güvencesiz bugünü anlamak için kendi kurumsal planını yani akışkan moderniteyi ortaya koyuyor. Modernitenin katılığının şekillendirilebilir olanı olarak karşımıza çıkan akışkan modernite son dönemin önemli sosyologları arasında yer alan Bauman’ın ele aldığı konular arasında tüketim toplumu, kapitalizm, cep telefonları ve sanal dünya gibi modern dünyanın sorunları da ele alınıyor.

9 Ocak’ta 91 yaşında kaybettiğimiz Zygmunt Bauman 20.ve21. yüzyılı yakından takip etmiş ve taze ilgisinin canlılığını asla kaybetmemiş bir sosyologdu.

Zygmunt Bauman Kimdir?

1925 yılında Polonya’nın Poznan şehrinde doğan ve eğitimini ülkesinde alan Bauman, yaşadığı bir sorun nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalmıştır ve İngiltere’nin Leeds Üniversitesinde faaliyetlerini sürdürmüştür.

Sosyalizm, Modernite ve Holocaust, Sosyolojik Düşünmek ve Posmodernlik ve Hoşnutsuzluk gibi eserleriyle biliniyordu. Eserlerinde Simmel, Adorno, Derrida ve Gramshi gibi isimlerin izleri görülen Bauman, yaşadığımız dönemin en önemli sosyologlarından biriydi.

Can Yayınları tarafından basılan Akışkan Modernite Zygmunt Bauman ölümünden hemen önce tamamladığı bir eser. Sinan Okan Çavuş tarafından çevrilen eseri tüm kitapçılarda bulabilirsiniz.

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ünlü Sosyolog Zygmunt Bauman’ın Akışkan Modernite Adlı Eseri Yayınlandı

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format