15 Ekim 2018
  • 15 Ekim 2018
  • Ev
  • Karga
  • Yaz Tatilinde Çocukların Kitap Okumasının 10 Yolu

Yaz Tatilinde Çocukların Kitap Okumasının 10 Yolu

Tarafından Karga Tarih 11 Haziran 2017
0 131 Views

Yaz Tatilinde Çocukların Kitap Okumasının 10 Yolu

Çocukların okuma alışkanlığı kazanmaları için birçok yöntem deneyen ebeveynler, sadece sözle değil, fiziksel destekle de bu gereği yerine getirmeliler.

Karnelerin alınmasıyla 3 aylık tatile girecek olan çocukların bu dönemde kitap okuma alışkanlığı kazanmaları, oldukça önemli. Yeni eğitim yılına daha nitelikli başlangıçlar yapmak için, çocuklara kitap okumayı sevdirmenin yolları içinden 10 önemli tüyoyu sizlerle paylaşıyoruz.

1.Rol Model Olun

Anne ya da babası kitap okumayan çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanmaları bir hayli zor. Bu yüzden önce siz zamanınızın bir bölümünü kitap okuyarak geçirin ve sizi taklit edecek olan çocuğunuzu okul öncesi dönemde bu işe hazırlayın.

2.Resimli Kitaplarla Başlayın

Çocuklar sadece yazılarla dolu bir kitaptan hoşlanmayabilir. Bu yüzden resimli kitaplarla bu sürece başlayın.

3.Ödüllendirin

Kitap okumayı sevene kadar, her bitirdiği kitap için onu ödüllendirin! Kitapları birlikte seçin ve kişisel gelişimi için katkı sağlayıp sağlamadığını inceleyin.

4.Okuma Saati Yapın

Kitap okuma saatleri yaparak, birlikte kitap okumayı deneyin. Hatta çocuk dergileri varsa, bunlara abone olun ve hayatının bir parçası olmasına izin verin.

5.Kütüphanelere Gidin

Çocuğunuzla birlikte kütüphanelere gidin.

6.Hayal Gücünü Zenginleştirin

Okuduğu kitaplardan filme çevrilenleri izleyin. Çocuğunuzun kitaptaki hayal dünyası ve filmdeki anlayışını tartışın.

7.Okuma Zamanlarını Süreli Tutun

Çocuğunuzun belirli bir zaman kitap okuyup daha sonra serbest olacağı zamanlar yaratın. Kitap okumayı ceza olarak değil, keyif olarak görmeli.

8.E-kitapları da Olsun

Teknoloji devrinden yararlanan çocuklar için e-kitap kullanılarak da kitap okuma imkanı yaratın.

9.Okuma Alanı

Evdeki kitaplığın yanında okuma alanı yaratın ve bu alanın ona ait olması için gerekli materyallerden (oyuncak vs) destek alın.

10.Okuma Günleri Düzenleyin

Çocuklarınıza okuma günleri düzenleyin ve belirli günlerde arkadaşlarıyla kitap okumasını ve birbirlerini anlatmalarını teşvik edin.

  Karga
Yorum bırak