Friday, July 20, 2018
  • Friday, July 20, 2018
  • Home
  • Karga
  • Yeni Kimlikler ile Uzaktan Kimlik Doğrulama Dönemi

Yeni Kimlikler ile Uzaktan Kimlik Doğrulama Dönemi

By on 30 Ekim 2016 0 113 Views

Türkiye’de bir ilk olarak hizmetine başlayacak olan yeni kimlikler ile, uzaktan kimlik doğrulama sistemi aktif hale getirilecek. Türkiye’deki ilk elektronik imza üreticisi olarak ismini duyuran E-Güven kurumu, bu hizmeti sağlama konusunda baş rolü üstlendi.

Yaklaşık olarak 2 sene içerisinde tamamen yeni kimlikler ile uzaktan kimlik doğrulama ve imza işlemlerinin aktif olarak kullanılabileceğini belirten yetkililer, kimliklerin çıkacağı tarih konusunda net bir bilgi vermedi. E-İmza işlemlerinin kullanılabilmesi için de, tüm vatandaşların ilgili kurumlara giderek onay işlemlerini bizzat yaptırması gerekecek. Böylelikle isteyen her birey, yasal işlemleri için yeni kimliği ile e-imza hizmetini kullanabilecek. Zaman kazancı sağlaması ve her işlem için devlet dairesine gitme gibi zorunlulukları ortadan kaldıran bu yeni fırsatın, okul kayıtlarından iş başvurularına, sigorta işlemlerinden noter uygulamalarına kadar her alanda aktif olacağı de açıklandı. Bürokraside işlerin daha rahat şekilde halledilebilmesi ile, belge masrafı da tamamen ortadan kalkacak. Artık vatandaşlar tek bir kimlik belgesi ile her işleminde sonuç alabilecek. Ekonomiye büyük katkı sağlaması amacıyla çıkarılacak olan kimliğin, çalışan memur sayısında azalmalara da neden olabileceği ihtimaller arasında.

Uzaktan kimlik doğrulama işlemleri için 18 yaş sınırının getirilip getirilmeyeceği de merak edilenler arasında yer alıyor. Özellikle okul kaydı ve emniyet işlemlerinin halledilmesi konusunda kullanılabilmesi için bazı sınırlandırmaların olabileceği söz konusudur.

  Karga
Leave a comment